Data Loss

by B4

/
  • Streaming + Download

     

1.
03:21
2.
01:33
3.
04:52
4.
5.
04:34
6.
02:25
7.
8.
05:28
9.
03:41
10.
11.
07:10

about

V Horním Prysku na chalupě Ondry Maška vznikla nahrávka Data Loss, která se takhle původně jmenovat neměla. Disk s celým nahraným materiálem zkolaboval a zdálo se že všechna data jsou nenávratně ztracena. Smířili jsme se s tragickou situací a chystali se zapomenout. Pak jsme ale někde našli dva pracovní mixy a po jejich poslechu jsme se rozhodli materiál zachránit, pokud to půjde. Šlo to, v nejmenované firmě a za dost peněz. Nahrávka dostala jméno Data Loss (Ztráta dat) a masteroval jí Petr Los. Od té doby se snažíme zálohovat, jak nám to od začátku radil David Moc.

Data Loss was recorded in Ondra Mašek’s cottage in Horní Prysk. It was not ment to be called that. The disk with all the recorded material crashed and all the data seemed inevitably lost. We accepted the tragic situation and were ready to forget. Then we found two working mixes somewhere, and after listening to them we decided to save the material if possible. It was: with a company, that shall remain nameless, and for a lot of money. The recording was named Data Loss and was mastered by Petr Los. Since then, we back up everything, just like David Moc always told us to.

credits

released May 15, 2008

Nahrála skupina B4 ve složení/Performed by B4:
David Freudl
Tomáš Procházka
Leoš Kropáček
David Singer
Petr Kalvoda
David Moc

Nahrál a smíchal/Sound and mix:
Tomáš Procházka aka Federsel
Mastering: Petr Los
Původní obal/Cover design: Robert Smolík

tags

license

all rights reserved

about

B4 Liberecký, Czech Republic

B4 is probably the only Czech music group actively engaged in krautrock. Studio recordings and live performances by groups vary widely, as in cases of CAN or Nurse With Wound they are more streams of wild improvisation. According the British band The Bays, it can be described using the motto "performance is the product."

Personnel:
Freudl/Kropáček/Procházka/Žďárský
... more

contact / help

Contact B4

Streaming and
Download help